Bazar Różyckiego wejście od ulicy Targowej – fot. Adrian Grycuk
07 października 2020

Wojna o Bazar Różyckiego [audycja w RDC]

Rewitalizacja Bazaru Różyckiego niezmiennie budzi emocje. Zakończono pierwszy etap modernizacji na terenie należącym do miasta. Wielu mieszkańców Pragi i kupców od lat związanych z Bazarem twierdzi, że kultowe miejsce umiera. Jak można pomóc Różycowi? Temu pytaniu poświęcona była audycja RDC z udziałem Marka Millera.

Choć prace na kawałku Bazaru Różyckiego należącym do miasta mają zakończyć się do końca roku, już na etapie koncepcji nie brakowało głosów krytycznych. W ramach pierwszej części modernizacji miasto postawiło zielone, blaszane pawilony, mające przypominać dawne budki. W drugim etapie prac władze Warszawy planują stworzyć skwer z huśtawkami i piaskownicą.

 

– Postawiono te budy i – jak znam życie – te budy już tam będą. Zrobią jakiś placyk i powie się, że tam jest kultura. Jakiś pic, fotomontaż. Władze miasta nie mają ani ochoty, ani możliwości, ani koncepcji, ani wizji – tak dotychczasowe działania na Bazarze Różyckiego skomentował w RDC Marek Miller, reporter, dokumentalista, autor powieści dokumentalnej "Co dzień świeży pieniądz, czyli dzieje Bazaru Różyckiego".

 

Bazar od wielu lat nie może doczekać się jednej, spójnej koncepcji wypracowanej ze spadkobiercami Juliana Różyckiego (do których należy druga część targowiska) i kupcami. Wartość wspólnego opracowania nowych rozwiązań podkreślał w Radiu Dla Ciebie urbanista Piotr Sawicki. 

 

– To, co miasto teraz zrobiło, to jest tylko kawałek. To jest ten kawałek, który pozostał miejski, reszta jest prywatna. Moim zdaniem jest duży potencjał na to, żeby we współpracy z miastem i z właścicielami Bazaru Różyckiego, który go odzyskali, wypracować wspólną wersję na całości. – sugerował architekt.

 

Jakie są pomysły na Bazar? Czy jest szansa, że Różyc odżyje? Jak zachować jego kulturę, przywrócić dawny klimat, a jednocześnie przyciągnąć kolejne pokolenia? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

 

 

 

© Laboratorium Reportażu 2024