fot. 

Dla nas jest to bardzo ekscytujący proces. Bardzo nas ciekawią Wasze wrażenia, podzielcie się nimi w komentarzach na stronie Facebookowej projektu.

Po szkicach podjęliśmy próbę rozrysowania jednej z kluczowych scen z historii zdobywania
PAST- y. Poniższe ilustracje przedstawiają początek głównego, zwycięskiego ataku z 20 sierpnia. Jest to moment wybuchu miny, dzięki której – przez wyłom w ścianie – Powstańcy dostali się do środka PASTy.

 

Główna postać na tych szkicach to kpt. Jerzy Skupieński „Jotes” – zastępca dowódcy saperów. To on odpadala lont, po czym zbiega do piwnicy, gdzie na wybuch czekają już Powstańcy, w tym oddział pod dowództwem kpt. Stefana Micha „Kmity”.

 

„Kmita” – dyplomowany kapitana Wojska Polskiego, majora AK i cichociemnego – był jednym z tych, którzy decydowali o planach ataku na PAST-ę. Widzicie go również na ostatnim z rysunków.

 

Autorem wszystkich rysunków jest Wojciech Bem.

fot. 

02 marca 2024

Pierwsze próby rysunkowe za nami! 

fot. 

Jesteśmy na etapie intensywnych konsultacji z rysownikami, ilustratorami i twórcami komiksów. Szukamy stylu. Szukamy rozwiązań komiksowych, które w naszej powieści dokumentalnej w bardzo konkretny sposób przedstawią kluczowe sceny, przebieg walk, postaci historyczne.

 

Celujemy w realizm i szczegółowość. Rysunek traktujemy jako istotny składnik naszej dokumentalnej rekonstrukcji.
 

Poniższe szkice to pierwsze próby i wstępne rozeznanie warstwy ilustracyjnej. Sprawdzamy i analizujemy różne sposoby przedstawienia postaci. Jak można narysować najważniejszych bohaterów? Jak w komiksie może wyglądać „Jotes”, „Kmita” albo „Baśka”?

© Laboratorium Reportażu 2024