Podczas spotkania pan Zygmunt Walkowski opowiedział nam m.in. o zdjęciach lotniczych Warszawy wykonanych przez niemieckie wojsko w czasie II wojny światowej. fot. Krzysztof Wargenau

Niedawno spotkaliśmy się z panem Zygmuntem Walkowskim – varsavianistą, uznanym specjalistą i znawcą ikonografii z czasów okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Pan Zygmunt potrafi z niezwykłą dokładnością czytać fotografie i określać m.in. kiedy i gdzie konkretnie (z dokładnością do ulicy i mieszkania) zostało wykonane dane zdjęcie.

 

W 2003 roku, podczas badań w Narodowej Administracji Archiwów i Akt Stanów Zjednoczonych w College Park, odkrył bardzo dokładne zdjęcia lotnicze okupowanej Warszawy zrobione przez niemieckie wojsko. Niemcy regularnie fotografowali Warszawę z lotu ptaka.

 

Spotkanie z nim, rozmowa, analiza zdjęć oraz identyfikacja miejsc gdzie toczyły się walki powstańcze to fascynujące doświadczenie. Dzięki jego uprzejmości i imponującej wiedzy możemy zobaczyć PASTę w czasie walk, zobaczyć jak wyglądała z różnych perspektyw. Dla naszej reportażowej rekonstrukcji to rzecz bezcenna.

 

W obecnej chwili zdjęcia pozwalają nam:

  • lepiej zorientować się w sytuacji i okolice PAST-y w czasie Powstania;

  • wykorzystać autentyczne zdjęcia jako dokumentalną ilustrację albo jako inspirację dla rysowników do zrobienia dokładnych map okolicy.

 

Po kilku latach skrupulatnej i wnikliwej dokumentacji takie odkrycie to dla nas zaskakująca niespodzianka i prawdziwa nagroda za dotychczasowy, olbrzymi wkład naszej pracy.

fot. Krzysztof Wargenau

02 lutego 2024

Mamy unikalne zdjęcia lotnicze z amerykańskich archiwów

 

 

 

Wieloletnia, bardzo wnikliwa praca nad wybranym tematem czasami przynosi zaskakujące, niespodziewane odkrycia. Niektórzy dokumentaliści i reporterzy nazywają to tzw. „prezentem od tematu” jaki się dostaje za poniesiony trud. 

 

© Laboratorium Reportażu 2024