Małgorzata Szcześniak - ukończyła filologię polską,
a następnie pedagogikę na Uniwersytecie Wrocławskim, edytorstwo i dziennikarstwo na UKSW, Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim oraz marketing internetowy na Akademii Leona Koźmińskiego.
Obecnie studiuje oligofrenopedagogikę. Laureatka stypendium MKiDN z literatury. Wydała książki: "Sukces w rozmiarze XXL" oraz "Życie jest fajne" wraz z Katarzyną Miller.
(…) potrzeba miłości, bliskości w związkach dla większości Polaków jest ciągle sprawą kluczową. Trudno przewidzieć, dokąd zmierza nasz świat. Koronawirus nauczył nas pokory wobec życia, rzeczywistości i może jednak parę rzeczy nam przewartościował. A „zaliczanie” kolejnych partnerów seksualnych? Może wywoływać w nas refleksję, że leczymy w ten sposób nasze kompleksy, robimy to, aby sobie coś udowodnić. Że czujemy się zawstydzeni jakimiś niedoskonałościami związanymi ze swoim wyglądem, wstydzimy się osobowości.
Co w nas jest takiego, że się boimy wchodzenia w stałe relacje, że wstydzimy się otwarcia przed kimś innym? A może skrywamy jakieś tajemnice, z którymi jest nam niełatwo, i w związku z tym dążymy do mechanicznego, instrumentalnego seksu, przedmiotowego traktowania drugiej osoby? Nie musimy się przed nikim otwierać i nie chcemy, aby inni otwierali się przed nami. Tym sposobem rozładowujemy napięcia seksualne, ale może również stres, który identyfikujemy jako napięcie seksualne, i tak się to koło toczy. Czy to jest nasza przyszłość? Być może dla niektórych tak. Są ludzie, którzy żyją w takim stylu. Niektórzy przepracowują to na terapiach, przewartościowują. Ale zdrowy człowiek nie dąży do samotności. Choć bywają ludzie samotni, którzy się w tym doskonale odnajdują.
– fragment książki
Seks to nie grzech!
A jednak – często robimy coś nie tak. Nie wiemy, czego się wystrzegać w relacjach z partnerem i… samym sobą. Jak pokonać własne lęki, fobie, uprzedzenia i ograniczenia, by seks dawał czystą przyjemność?
Na te pytania odpowiada profesor Zbigniew Izdebski, wybitny polski seksuolog, autor największych badań dotyczących zachowań seksualnych Polaków, wykładowca, pisarz i badacz, w rozmowie
z dziennikarką i pisarką Małgorzatą Szcześniak. Rozmowie ciepłej, zabawnej i wyważonej, pełnej anegdot i historii z bogatej, wieloletniej praktyki profesora. Nie ma dla niego tematów tabu. Wszystkiemu przygląda się ze zrozumieniem i empatią.
(…) naszym największym wstydem narodowym jest mówienie o seksualności, potrzebach, oczekiwaniach. Największym problemem jest proces komunikowania się w związku – podsumowuje autor. Książka jest odpowiedzią na tę bolączkę. Dzięki niej na pewno będziemy mogli zadbać o jak najlepsze, najradośniejsze i długie życie intymne, które ma ogromny wpływ na dobrostan człowieka.
(opis wydawcy)
"Siedem grzechów przeciwko seksualności"
Zbigniew Izdebski w rozmowie z Małgorzatą Szcześniak
Wydawnictwo Poradnia K, 2021
© Laboratorium Reportażu 2024